درباره

نان شیرینی کروسان نوعی نان و شیرینی هلالی است که با آرد و خمیر مایه و کره درست می‌شود. کروسان در کشور اتریش ابداع شده ولی به عنوان صبحانه رسمی فرانسوی شناخته می‌شود و تقریبا در سراسر اروپا عضو ثابت صبحانه‌شان است.

زمان مورد نیاز
۴۵ دقیقه
میزان سختی
سخت
برای چند نفر
برای15نفر
کالری
250

مواد مورد نیاز

  • ۵۰۰ گرم آرد
  • ۱ قاشق غذاخوری مخمر
  • ۲۵۰ گرم کره
  • ۱ قاشق چایخوری نمک
  • ۵۰ گرم شکر
  • ۱/۲ پیمانه آب جوش
  • ۱ پیمانه شیر سرد

حالا چطوری بسازیش

آموزش نان کروسان گام 1ام
خمیر مایه، آب ولرم و یک قاشق غذاخوری شکر را داخل کاسه‌ای میریزم، مخلوط میکنیم و ۵ تا ۱۰ دقیقه به آن فرصت می دهیم تا خمیر مایه به عمل آید. باقی مانده شکر، نمک، شیر و 100 گرم از کره را داخل قابلمه‌ای میریزیم و روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا گرم شده و کره ذوب شود سپس داخل یک کاسه‌ میریزیم و آرد را به آن اضافه میکنیم، کمی هم میزنیم سپس خمیر مایه را نیز اضافه میکنیم و خوب با دست مخلوط میکنیم تا خمیر نرمی بدست بیاید
آموزش نان کروسان گام 2ام
خمیر را ۵ دقیقه ورز میدهیم و آن را به شکل توپ درمی آوریم و داخل کاسه‌ای که چرب کرده‌ایم می گذاریم، روی کاسه را می پوشانیم و ۱ ساعت در جای گرمی استراحت می دهیم تا حجم خمیر دو برابر شود سپس روی کاسه را با فویل یا نایلون می پوشانیم و ۲ ساعت خمیر را در یخچال استراحت می دهیم.
آموزش نان کروسان گام 3ام
150 گرم کره باقی مانده را روی کاغذ روغنی یا فویل به ضخامت ۱ سانتیمتر رپهن می کنیم و داخل فریزر قرار می دهیم تا سرد و سفت شود.
آموزش نان کروسان گام 4ام
روی سطح کار کمی آرد می پاشیم و خمیر را با وردنه پهن میکنیم.
آموزش نان کروسان گام 5ام
، کره سرد را در مرکز خمیر قرار می دهیم، لبه‌های خمیر را روی هم می آوریم و به هم می چسبانیم تا کره مخفی شود سپس خمیر را چند تا می زنیم و روی هم می آوریم تا اندازه‌اش ۱/۴ شود.
آموزش نان کروسان گام 6ام
خمیر را پس از تا زدن ۳۰ دقیقه در یخچال میگذاریم، بعد از این مدت خمیر را از یخچال خارج میکنیم و با وردنه آن را پهن کنید (دقت کنید کره از خمیر بیرون نزند)
آموزش نان کروسان گام 7ام
و مجدد تا میزنیم و ۳۰ دقیقه در یخچال قرار می دهیم ، این کار را چند بار انجام دهید تا کره به لایه‌های خمیر نفوذ کند، در مرحله اخر می‌توان خمیر را داخل کیسه فریزر بسته بندی کرد و ۱ شب داخل یخچال بگذاریم.
آموزش نان کروسان گام 8ام
پس از استراحت نهایی خمیر را روی سطح کار نازک پهن میکنیم
آموزش نان کروسان گام 9ام
خمیر را به شکل مثلث برش میزنیم.
آموزش نان کروسان گام 10ام
خمیر را مطابق تصویر آماده میکنیم.
آموزش نان کروسان گام 11ام
خمیر را از قسمت پهن مثلث به سمت باریک آن به آرامی رول میکنیم، خمیرهای آماده شده را داخل سینی فر با فاصله قرار میدهیم و ۲ ساعت داخل فر خاموش میگذاریم و به آن‌ها استراحت می دهیم تا حجم خمیرها دو برابر شود.
آموزش نان کروسان گام 12ام
زرده تخم مرغ را با کمی شیر یا آب رقیق میکنیم و روی خمیرها می زنیم (میتوایند روی خمیرها کمی شکر پاشید)، سینی را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل فری که از قبل با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن کرده‌ایم و گرم شده است قرار می دهیم تا نان‌ها طلایی شوند.
آموزش نان کروسان گام 13ام
می‌توانید از خمیر هزارلا برای تهیه این نان خوشمزه استفاده کرد، مواد داخل کروسان را می‌توانید با هر چیزی که دوست دارید مانند کشمش ، گردو ، کالباس ، مرغ و … جایگزین کنید. نوش جان :-)

هرچی لازمه رو از ما تهیه کنید

اگه هر سوالی دارین خیلی راحت از اینجا با ما تو تلگرام در میون بذارین

نظر کاربران

تا کنون نظری ثبت نشده است
ثبت نظر شما هم نظرتون رو اینجا بزارین ..مثلا اگه سوالی دارین یا نکته ای...