درباره

پودر زولبیا بامیه یکی از شیرینی‌های اصیل ایرانی است. از مواد اولیه این نوع شیرینی می‌توان به ماست و نشاسته و خمیرمایه اشاره کرد.

زمان مورد نیاز
۳۰ دقیقه
میزان سختی
متوسط
برای چند نفر
برای30نفر
کالری
450

مواد مورد نیاز

 • ۲۰۰ گرم پودر بامیه
 • ۲۰۰ گرم پودر زولبیا
 • ۲۰۰ گرم ماست(ترش مزه)
 • مقدار لازم روغن
 • ۲ لیوان شکر
 • ۱ لیوان آب
 • ۱ قاشق چای خوری آب لیمو
 • ۱ قاشق چای خوری گلاب
 • ۱/۲ لیوان آب
 • ۱ عدد تخم مرغ
 • ۲۵ گرم کره

حالا چطوری بسازیش

آموزش زولبیا بامیه گام 1ام
پودر زولبیا و ماست را به تدریج مخلوط میکنیم و با قاشق یا همزن به هم میزنیم تا ماست کاملا به خورد پودر برود. در صورتی که مخلوط سفت بود در حین هم زدن به تدریج با یک قاشق سوپ خوری کمی ماست یا آب به آن اضافه میکنیم و اگر مخلوط خیلی شل بود مدتی بدون هم زدن صبر کنید تا مخلوط کمی سفت شود.
آموزش زولبیا بامیه گام 2ام
روغن مایع را ترجیحا در ظرفی با عمق زیاد و قطر کم ( به منظور کاهش مصرف روغن) کاملا داغ میکنیم. مایع زولبیا را درقیف آماده شده میریزیم و به صورت دایره های کوچک و متقاطع مانند شکل در روغن داغ فرم میدهیم و پس از کمی سرخ شدن آن ها را پشت و رو میکنیم.
آموزش زولبیا بامیه گام 3ام
روش آمده سازی قالب داخل جعبه
آموزش زولبیا بامیه گام 4ام
روش آماده سازی قیف و ماسوره داخل جعبه
آموزش زولبیا بامیه گام 5ام
ابتدا آب و شکر را در ظرفی ریخته و خوب هم می زنیم تا شکر در آب حل شود و اجازه می دهیم تا مخلوط بجوشد. سپس آبلیمو را به آن اضافه نمایید و به مدت ۳ دقیقه با یک قاشق بر روی شعله متوسط هم می زنیم. درانتها شربت را از روی حرارت برداشته و گلاب را می افزاییم، صبر کنید تا شربت به حدی خنک شود که حرارت آن دست را نسوزاند. سپس برای شیره دار کردن زولبیا و بامیه از آن استفاده می نماییم. می توانید از نصف قاشق چای خوری پودر هل یا زعفران برای بهبود عطر وطعم شربت استفاده کرد.
آموزش زولبیا بامیه گام 6ام
آب و کره و پودر بامیه را در ظرفی ریخته و روی شعله متوسط می گذاریم و با قاشق چوبی بین ۵ تا ۷ دقیقه به هم میزنیم وخمیر را کاملا زیرو رو میکنیم و تفت می دهیم تا آب آن کاملا تبخیر شود و خمیر کاملا بپزد. سپس در ظرفی ریخته تا کاملا سرد شود. (اگر به اندازه کافی تف داده نشود در هنگام سرخ کردن بامیه ها وا می رود.)
آموزش زولبیا بامیه گام 7ام
پس از این که خمیر سرد شد تخم مرغ را به خمیر افزوده و آن قدر به هم میزنیم تا کاملا جذب شود. خمیر نهایی باید نرم و لطیف باشد(برای روانتر شدن خمیر درون قیف ۳ تا ۴ قاشق آب به آن اضافه کرده و دوباره هم بزنید.)
آموزش زولبیا بامیه گام 8ام
بهتر است که در ابتدا زولبیا را سرخ کنیم و از باقیمانده روغن آن برای سرخ کردن بامیه استفاده کنیم و یا مقداری روغن در تابه ریخته روی شعله گذاشته تا کاملا داغ شود. مایه را داخل قیف ریخته و از آن به میزان دلخواه با فشار دادن قسمت پائینی کیسه درون روغن ریخته به طوری که سطح آن با روغن پوشیده شود.از فشار دادن زیاد کیسه خودداری نمایید زیرا باعث پاره شدن آن می شود.
آموزش زولبیا بامیه گام 9ام
بهتر است برای تنظیم اندازه بامیه ها هنگام خروج از قیف خمیر را با قیچی برش داده. برای جلوگیری از چسبیدن بامیه به قیچی می توان نوک قیچی را به روغن آغشته کرد. بامیه ها را چندبار پشت و رو می کنیم تا کاملا برشته شود. بعد از طلایی شدن آنها را از روغن خارج کرده و بلافاصله و داغ داغ داخل شربت ولرم قرار دهید و بعد از چند دقیقه آنها را بر می داریم.
آموزش زولبیا بامیه گام 10ام
پس از انجام مراحل شما اصیل ترین شیرینی ایرانی رو پختین نوش جان

هرچی لازمه رو از ما تهیه کنید

اگه هر سوالی دارین خیلی راحت از اینجا با ما تو تلگرام در میون بذارین

نظر کاربران

تا کنون نظری ثبت نشده است
ثبت نظر شما هم نظرتون رو اینجا بزارین ..مثلا اگه سوالی دارین یا نکته ای...